0
0

سلام، لازمه الان ما هم خلاصه نویسی کنیم؟ چطور یک خلاصه نویسی صحیح داشته باشیم؟

0
0

سلام

١- یکی از دلایل عدم یادآوری در سرعت عمل بالا مانند آزمون سراسری و یا امتحانات پایان ترم، عدم دسته بندی مطالب است. بنابراین در صورتیکه می خواهید در امتحانات نتایج خوبی کسب کنید و در سال آینده عملکرد مناسبی در آزمون سراسری داشته باشید، بهتر است مطالب را دسته بندی نمایید. ابزار این دسته بندی خلاصه نویسی است.

۲- دروس و مباحث به سه دسته دروس تمرینی، دروس خواندنی و دروس حفظی، تقسیم بندی می شوند که متناسب با هر درس نوع خلاصه نویسی و رسم الگوهای یادآوری متفاوت است.

۳- مباحث تمرینی : مباحثي که برای یادگیری نیاز به حل تمرین دارند.دروسی مانند ریاضی، فیزیک، مسائل اقتصاد، عربی اختصاصی، مسائل زیست شناسی، زبان فارسی و… از این دست هستند.
خلاصه نویسی این دروس به صورت رسم الگوهای یادآوری می باشد به این صورت که ابتدا عنوان نوشته شده، سپس نکات اصلی و در نهایت نکات فرعی نوشته شوند.

۴- مباحث خواندنی: مباحثي که برای یادگیری و حفظ کردن نیاز به استدلال دارید. مانند دین و زندگی، زیست شناسی، تعاریف فیزیک و شیمی، روان شناسی،فلسفه و….. مثال هایی از این دروس هستند.
خلاصه نویسی این دروس به صورت حاشیه نویسی می باشد، به این صورت که دور کلمات مهم خط بكشيد و موارد مهم را در حاشيه كتاب خود دسته بندي نماييد. همچنين از طرح سوال در حين مطالعه استفاده نموده و سوال خود را در حاشيه كتاب بنويسيد. در اين صورت ذهن شما كنجكاو خواهد شد و مطالب را با عمق بيشتري مي آموزيد.

۵- مباحث حفظي: مباحثي که باید با تکرار مداوم آن ها را حفظ کرد و نیاز به استدلال خاصی ندارند. مانند لغات ادبیات،لغات زبان، لغات عربی، تاریخ ادبیات، و…..
شیوه خلاصه نویسی این دروس به صورت فیش نویسی می باشد.
فیش برگه کوچکی است که یک سمت آن لغت و در سمت دیگر آن مترادف یا توضیح لغت مورد نظر خود را نوشته و سعی کنید آن ها را هر شب سی دقیقه مرور کنید.

۶- در مورد فرمول های ریاضی، فیزیک، اقتصادو…. که نیازمند استدلال هستند نیز می توانید از این روش استفاده نمایید.

بنابراین حتما در این سال مباحث را برحسب ویژگی های آن ها و روش هایی که به شما آموزش داده شده است،خلاصه نویسی کرده و در بازه هاي مرور خود قرار دهيد تا اطلاعات وارد حافظه بلندمدت شما شوند تا در امتحانات و آزمون سراسری سال آینده بتوانید با تسلط بالایی به سوالات پاسخ دهید.

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفاً جهت ثبت ابتدا